CABAS – Kullanıcı Deneyi Talimatları

Kullanıcı deneyine katılmak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

Uygulamanın indirilmesi:

aware-cabas-release-v0.apk dosyasını indiriniz.
 

Uygulamanın yüklenmesi:

İndirilen APK dosyasını tarayıcı veya dosya yönetici üzerinden yükleyiniz.

 1. “Güvenlik nedeniyle telefonunuzun bu kaynaktan bilinmeyen uygulamalar yüklemesine izin verilmez” şeklinde bir uyarı çıkarsa, çıkan uyarı üzerindeki ayarlar seçeneğini seçiniz. Açılan ayarlar ekranında “Bu kaynağa izin ver” seçeneğini seçiniz.
 2. Yükleme ekranının sağ alt köşesinde yer alan “YÜKLE” seçeneğini seçiniz. Yükleme işlemi 1 – 2 dakika arasında sürebilir.
 3. “Play Protect tarafından engellendi” şeklinde çıkan uyarı mesajı için “Yine de yükle” seçeneğini seçiniz.
 4. “Uygulama taramaya gönderilsin mi?” uyarı mesajı için “Gönderme” seçeneğini seçiniz.
 5. Ekranda “Uygulama yüklendi” şeklinde bir mesaj göründüğünde sağ alt köşede yer alan “AÇ” butonuna basınız.

 

İzinler ve ayarlar:

 1. Uygulama ilk defa açıldığında, bazı izinlerin aktifleştirilmesini isteyecektir. Çıkan izin istekleri için “İzin ver” seçeneğini seçiniz.
 2. “Pil kullanımı optimizasyonu durdurulsun mu?” mesajı için “İzin ver” seçeneğini seçiniz.
 3. Bildirim panelinde “Lütfen AWARE’i aktif hale getiriniz” şeklinde çıkan bildirime dokununuz. Bu sizi erişilebilirlik ayarlarına yönlendirecektir. Servisler bölümü altında yer alan AWARE servisini açık duruma getiriniz. “AWARE mevcut sistem dilini desteklemiyor. Metinden konuşma dili İngilizce olarak ayarlanacak, ancak bu, beklenmeyen davranışlara neden olabilir.” şeklinde çıkan uyarı mesajı için, “Etkinleştir” seçeneğini seçiniz. Bildirim panelinde ilgili bildirimi görmezseniz, erişilebilirlik ayarlarından kendiniz aktif hale getiriniz.
 4. Önemli not: AWARE erişilebilirlik ayarlarını etkinleştirmediğiniz durumda, uygulama beklenen şekilde çalışmaz.
 5. Bazı cihazlar bildirimleri öntanımlı olarak engelleyebilir. Bu durumda Ayarlar -> Ek ayarlar sayfasına gidip aşağıdaki ayarları takip ediniz:
  Accessibility screen More downloaded services screen
  AWARE screen

 

Kullanıcı deneyi için kayıt işlemleri:

 1. AWARE uygulamasını açarak araştırmaya gönüllü katılım formunu okuyunuz. Çalışmaya kaydolabilmek için formu okuduğunuzu ve çalışmaya tamamen gönüllü katıldığınızı onaylamanız gerekmektedir.
 2. Açılan formda yer alan demografik bilgiler ile ilgili soruları yanıtladıktan sonra “Kaydol” butonuna basınız. Bu işlem sonrasında kullanıcı deneyimiz için kaydınız tamamlanmış olacaktır.
 3. Ayarlar -> Kilit ekranı ve güvenlik -> Güvenlik -> Bilinmeyen uygulamaları yükle sayfasından verdiğiniz izni kaldırınız.

 

Doğrulama:

Eğer yukarıdaki adımları takip ederek kurulumu sorunsuz tamamladıysanız, 5 karakterden fazla metin girdikten sonra ana sayfaya döndüğünüzde bir anket çıkacaktır. Eğer bu anketi hiç göremiyorsanız, bu kurumla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda elgin.akpinar-AT-metu.edu.tr ile iletişime geçiniz.
 

Not: Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Servisler -> AWARE seçeneğini tekrar kapalı hale getirdiğinizde AWARE veri toplamayı durdurur.

Yukarıdaki adımları uygularken bir sorun ile karşılaşırsanız, elgin.akpinar-AT-metu.edu.tr adresine eposta göndererek her türlü konuda destek talep edebilirsiniz.